Kış Bahçesi Nasıl Yapılır? - Ferah Dizayn

Kış bahçesi, bahçeyi canlı tutan ve dört mevsim kullanımı keyifli hale getiren yıl boyu süren bir uygulamadır. Her geçen gün Avrupa mimarisinde daha yaygın olan kış bahçeleri ülkemizde daha popüler hale geliyor. Kış bahçesinin yapımında, balkon, teras, bahçe gibi alanların çatı ve cam sistemleriyle kaplanmasıyla, kendi sıcaklık koşullarına sahip, dış etkilerden korunaklı bir yaşam alanı kurma fikri kullanılmaktadır. Hesaplamalar kış bahçesi inşaatı sırasında uygulamanın yapılacağı alanın ölçüleri alınarak yapılır. Tavan tipi, çevre kapama için kullanılacak çevre cam sistemleri, gölgeleme özellikleri gibi detaylar müşteri ihtiyacına göre hesaplara dayalı teknik çizimler oluşturularak projeye dahil edilir. Bu noktada seçilen tavan tipinin evin genel mimarisine ve estetiğine uygun olması kritik önem taşır. İstenirse, projenin sonucunu tüketiciler için daha somut hale getirmek için üç boyutlu çizimler kullanılabilir. Sonuç olarak, işlem tamamlandıktan sonra müşteri beklentilerini olumsuz etkileyebilecek her türlü ayrıntı detaylıca kaldırılır.

Kış bahçesi oluşturulurken öncelikle zeminin uygunluğu değerlendirilir. Beton zemin yoksa, gerekli yükseklikteki beton zeminin üzerine tel örgü döşenir. Çelik konstrüksiyon ve iskelet sistemi, zemin hazırlandıktan sonra, ancak tavan montajından önce destek olarak dikilir. Çevre kapama sistemleri de seçime göre tavan montajı yapıldığında hazır hale getirilir. Tavan ve çevre kaplama sistemleri yalıtımlı olup, kış bahçesinin geniş anlamda kurulduğu bu aşamada kış bahçesi inşaatı tamamlanır. Ardından kış bahçesinin gölgelendirmesi, aydınlatması, aksesuarları ve iç tasarımı estetik görünümüyle görenleri büyülemeye hazır hale gelir.

Kış bahçesi nasıl yapılır?

Villa ve bina önüne yapılacak kış bahçesi modelleri için zemin hazır değilse zemin hasır demir ile minimum 20 cm beton yüksekliği ile hazırlanır. Ardından istenilen ölçüye uygun olarak çelik konstrüksiyon ve iskelet montajı tamamlanır. Daha sonra çatıda cam olacak ise cam yuvaları metal ile hazırlanır. Kapalı çatı oluşturulacak ise osb yalıtım membranı, taşyünü alçıpan sistemi ve çatı kapaması kiremit şıngıl sistemine göre tamamlanır. Daha sonra kullanılan malzemeye göre değişmekle birlikte, pencere veya ısı yalıtımlı alüminyum sistem kurulur. Bu sistemde katlanır cam veya sürgülü cam sistemleri kullanılmakta olup son yıllarda popülaritesi artmıştır. Kış bahçesi için kaplama ve çatı kaplaması tamamlandıktan sonra çatı ve çevre izolasyon uygulamalarına geçilir. Bu uygulamada ithal suya dayanıklı silikon mastik ve köpük kullanılması olasıdır. Son olarak, kış bahçesi akış sistemi kaliteli bir şekilde inşa edilir.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.