Duşakabin Silikonu Nasıl Sökülür? - Ferah Dizayn

Duşakabin silikonu nasıl sökülür? Sorusunun cevabını bilmeye, eskiyen silikonlarınızı değiştirmeniz gerektiğinde ihtiyaç duyarsınız. Montaj sırasında kullanılan silikon –ne derece kaliteli olursa olsun- zaman geçtikçe sararmaya başlar. Bu da hem banyo hijyenini hem de görünümünü olumsuz etkiler. Duşakabin silikonları yoğun su ve nem nedeniyle küflenme, kararma gibi sorunlara maruz kalabilir. Onun için ortalama 1 yılda bir yenilenmesi gerekir. Ayrıca duşakabin su sızıntısı problemi de silikonun değiştirilmesini gerektirir. Kullanılan silikon yeterince kaliteli değilse, bir müddet sonra su sızdırma problemine sebebiyet vermesi kaçınılmazdır. Silikon çekme işlemi silikon tabancasıyla kolayca gerçekleştirilebilir. Eğer silikon kullanmak istemiyorsanız bunun yerine kenar çıtası veya sızdırmaz kenar bandı tercih edebilirsiniz. Bunlar, boşlukları son derece iyi bir şekilde kapatır ve su sızmalarının önüne geçer.

Duşakabin Silikonu Sökme İşlemi Nasıl Yapılır?

Maket bıçağı yardımıyla silikonu kesebilirsiniz. Fakat bunu yaparken duş teknesinin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. Küvet silikonu da bu yöntemle sökülebilir. Maket bıçağını kullandıktan sonra silikon çıkarıcı ilaç sürerek bir müddet beklemelisiniz. Bu ilaç ‘silikon sökücü sprey’ olarak da bilinir. Daha sonra kalan silikon parçalarını temizlemelisiniz. Bunun ardından yeni silikon takma işlemine geçebilirsiniz. Ayrıca silikon temizleyici ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Bunları yapı marketlerde bulabilirsiniz. Silikon temizleyici âletlerle hem sökme, hem düzeltme işlemlerini başarılı bir biçimde yerine getirebilirsiniz. Duşakabin silikonu uyguladıktan sonra kurumaya bırakmalı, duşakabini en az 12 saat boyunca kullanmamalısınız.

Duşakabin Silikonu Sökme Yöntemi

Yukarıda, bunun için maket bıçağı kullanabileceğinizden söz etmiştik. Maket bıçağının yanı sıra sivri uçlu herhangi bir bıçak da kullanabilirsiniz. Silikon malzemeyi bununla kazıyıp rahatça temizleyebilirsiniz. Parçaları, silikonun açılan yerinden elinizle çekip alabilirsiniz. Kalanları da silikon sökücü yardımıyla giderebilirsiniz. Diğer taraftan, yumuşamış parçaları izopropil alkol ile de koparmanız mümkündür. Bunu eczanelerden temin edebilirsiniz. Silikon kalıntılarını iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. Çünkü bunlar, duşakabin silikonu takma işleminde size zorluk çıkarır ve yeni silikonun yapışmasını önleyebilir. Duşakabin tasarımı, üretimi, montajı ve onarımı konusunda profesyonel hizmet veren Ferah Dizayn, bu alandaki tüm ihtiyaçların çözüm noktasıdır.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.