Duşakabin Ölçüleri: Doğru Ölçüler Nasıl Alınır? - Ferah Dizayn

Duşakabin ölçüsü alırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse ilk olarak duşakabinin banyonuzun neresine yapılacağına karar vermelisiniz. Kare, oval ve düz modellerin bulunduğunu unutmamalısınız. Bu modeller de duşakabin ölçülerini sınırlamamaktadır. Yani duşakabin modellerini istediğiniz ölçüye göre tercih edebilirsiniz. Bunun için de doğru ölçüyü aldığınızdan emin olmalısınız. Duşakabinizin tamamlanması sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması açısından da uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Duşakabin ölçüsü almanız gerektiğinde de öncelikli olarak konumu belirlemeli ve sonrasında da modeli seçmelisiniz. Çünkü modele ve konuma göre ölçü alma işlemleri değişecektir. Kare duşakabin modelleri ile oval duşakabin modellerininse aynı şekilde ölçü alınmaktadır. Duşakabinin konumlanacağı L şeklindeki alanı eşit şekilde ölçmelisiniz. Yani hem sağ duvarı hem de sol duvarı birbirine eşit olacak şekilde ölçümlemelisiniz. Dikdörtgen olan kısımlarda da ön ve yanı ölçmek yeterli olacaktır. Eğer düz bir duvarınız varsa o zaman iki duvar arasını ölçmelisiniz ki bu en kolay olanıdır.

Duşakabin Ölçüleri Kaça Kaç Olmalıdır?

Duşakabin ölçüleri kaç kaç olmalıdır sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Birçok kişi duşakabin ölçümü alırken bu detaylara dikkat ediyor. Doğru bir cevap vermek gerekirse de rahat bir duş almak istiyorsanız o zaman banyonuzun kullanım alanının en büyük ölçüde olmasından emin olmanız gerekiyor. Duşakabin banyonuz içerisine konumlandırırken diğer eşyaları da rahat kullanmalısınız. Yani ölçülerin buna uygun olarak belirlenmesi şarttır.

Genel olarak kullanılan duşakabin ölçüsü de 90×90 şeklindedir. Bu ölçü banyonuzun daralmamasını ve duş kabini içerisinde rahat hareket etmenizi sağlamaktadır. Banyonuz darsa o zaman 70×70 duşakabin ölçülerini tercih etmeniz de mümkündür. Ancak bu ölçü pek de rahat edebileceğiniz bir alan sunmaz. Ortalama seksen kilo bir insanın içerisinde rahat hareket edemeyeceği kadar küçük bir alan var eder.

Rahat bir duş almak istiyorsanız o zaman duş kabininin ölçüsünün hem kullanıcı boyuna hem de genişliğine uyumlu olması şarttır. Bunun için de 80×80, 90×90 gibi ölçüler kullanılır. 100×100 duşakabin ölçüleri de öne çıkan standart ölçüler içerisinde yer almaktadır. Buna ek olarak diğer faktörlere de dikkat etmeniz gerekir. Banyo alanının boyutunu, duş kabinin şeklini ve kapıların açılma yönünü baz almalısınız.

Doğru Duşakabin Ölçüsü Nasıl Alınır?

Duşakabin ölçüsü alırken duşakabinin yapısını ve özelliklerini dikkate almanız gerekmektedir. Eğer tek cephesi olan yıkanma alanları için ölçü alıyorsanız o zaman açıklığın en dar olduğu yerden almanız gerekmektedir. Duvarların düzgün örülmüş olması da önemli bir noktadır. Çünkü milimetrik farklar bile duş kabinin yerine oturmasına engel olmaktadır.

İçi cepheli alanlarda duşakabin ölçüsü almak istiyorsanız o zaman sınırları belli olan yıkama alanlarını ölçmelisiniz. Duş kabininiz oval olacaksa o zaman duş teknenizin de buna uygun olması gerekmektedir. Üç cepheli yıkanma alanlarının ölçüsünü alırken de bu durum geçerlidir. Duşakabinizin üreticisine ölçüleri verirken küvetinizin markasını, modelini iletmelisiniz. Sizin için standart duşakabin ölçüleri kullanmak yerine ölçüleri dikkatli bir şekilde alarak en ideal duşakabin ölçüsüne ulaşabilirsiniz.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.