Duşakabin Nasıl Temizlenir?

https://www.ferahdizayn.com/wp-content/uploads/2020/06/Duşakabin-Nasıl-Temizlenir.jpg

Duşakabin ev temizliğinde önem verenlerin hassas noktasıdır diyebiliriz. Aslında basit bir temizleme işlemi olarak görülse de detayı girildikçe sizleri çıkmaza sürükleyecek bir maceradır. Peki duşakabin nasıl temizlenir? Duşakabin temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Haydi sizlerle bu soruları cevaplandıralım!
– Duşakabin temizliği yaparken isterseniz kimyasalları isterseniz de doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak duşakabin temizliği yaparken sirke sizin vazgeçilmez ürününüz olacak. Özellikle plastik ve cam bağlantıları temizleme de; bakteri ve su lekeleri oluşumuna zemin oluşturan duşakabinin bu tip leke ve bakterilerden kurtarmanın en iyi yolu sirkedir diyebiliriz.
– Duş teknesinin giderini ve duş başlığınızı muhakkak temiz tutun. Özellikle duş teknesinin gideri bir banyo temizliği için oldukça önemlidir. Giderin tıkanması ve benzeri durumlarda duşakabininizin zemini istediğiniz gibi temiz su ile kaplanmaz. Bunun yanı sıra duş başlığının temizlenmemesi de; duş başlığında bir çok lekenin oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu nedenle hafif süngerimsi bir bez ile duş başlığının da temizlenmesi önemlidir.
– Banyo fayanslarınızda oluşan küflerden kurtularak banyonuza daha temiz bir hal verebilirsiniz. Fayanslarda bulunan küflerden kaynaklı hem uzun süre temizlenmediğinde bakteri oluşumuna hem de itici bir görüntüye sebebiyet verir.

Duşakabin Temizlemenin Püf Noktaları

Her temizleme alanında bulunduğu gibi duşakabin temizlemenin de püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalara dikkat ederek duşakabininizi temizlerseniz; daha net ve parlak sonuçlara ulaşım sağlayabilirsiniz.

• Tabii ki de ilk püf nokta olarak sirke kullanımını önereceğiniz. Sirke etkili bir doğal dezenfektan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle duşakabin temizliğinde kullanılması da bir çok olumlu etkiye olanak sağlamaktadır. Ticareti yapılan kimyasal temizlik ürünlerinin yanı sıra sirke daha verimli sonuçlara ulaşmanızı sağlar.
• Duşakabini temizlerken dip bucak temizlikten asla kaçmayın. Temizlemediğiniz sürece kalan bakteriler; ilerleyen süreçte daha yaygın hale gelebilir. Bu nedenle duşakabin derzlerini ve derzlere benzer uçta kalan bölgeleri temizlemekten asla kaçmayın.
• Cam temizliği! İşte bir Duşakabin de asla es geçilmeyecek bir temizlik yeri. Çoğu kişi duşakabin camını temizlerken telaşlanır. Hatta temizlemek istemez. Lekelerin nasıl çıkacağı konusunda bir fikri yoktur. Duşakabin camı temizlemek profesyonellik ister diyenlere bu konuda biraz katılıyoruz. Profesyonellik istemese bile en azından püf noktalarını bilerek hareket etmek en doğrusu olacaktır.
• Duşakabin temizliği sık sık yapılmalıdır. Uzun aralıklarla bırakılması demek daha problemli bir duşakabinle karşılaşırsınız demektir.
• Temizlik esnasında yoğun kimyasallar kullanılması önerilmez. Yoğun kimyasal kullanımı fayanslarınızı maalesef zarar verebilir ve eritebilir.

Duşakabin Temizliğinde Ne Kullanılır?

Duşakabin temizliği yaparken hangi ürünleri kullanacağınız tamamen size kalmış. Ancak yukarıda da üstüne basa basa belirttiğimiz gibi çok fazla kimyasal kullanımı hem sağlığınıza hem de banyonuza zarar verebilir. Bu nedenle doğal temizleyicileri tercih etmeniz önerilmektedir. Karbonat, sirke ve bunun gibi ürünler ile duşakabininizi çok rahat şekilde temizleyebilirsiniz.

Duşakabin camının temizliğinde kireç lekesi oluşumunu geciktirmek için duş aldıktan sonra derhal camlar duru su ile sabun şampuan kalıntılarından arındırılmalı ve duşta bulunduracağımız küçük el çek-çek’leri ile temizlenmelidir.

Duşakabin Silikon Temizliği

Duşakabin modelleri silikonları imalat ve montaj sürecinde kullanılır ve bu kullanılan duşakabin slikonunun %100 antibakteriyel duşakabin silikonu olması gerekir. Bir çok firma maliyetten kaçınmak için bir duşakabinde cam kalitesi kadar kaliteli olması gereken silikonu ekonomik ürünlerden seçerek kaliteyi düşürmekte ve duşakabin silikonlarının kısa sürede sararması, kararması ve su kaçırması gibi sorunlar çok yaşanmaktadır.

Öncelik iyi kaliteli bir slikon ( firmamız SİSTA marka slikonlar kullanmaktadır) sonrasında ise bu slikonların temiz kalabilmesi için aşırı kimyasal içeren ürünler ile temizlenmemesi gerekir.

Duşakabin temizliğinin doğal ürünler kullanılarak yapılması,  Duşakabin slikonunun sararmasını geciktirir ve duşakabin slikonunun temizliğini kolaylaştırır.

Duş Teknesi Temizliği

Duş teknesi veya küvet kullanımında en çok duvar kenarları kararır. Burada dikkat etmemiz gereken unsur duş aldıktan sonra duvar kenarlarında sabun şampuan artığı kalmamalı ve komple duşun içi durulanıp çıkılmalıdır.

Buzlu Cam Duşakabin Temizliği

Buzlu cam duşakabin temizliği şeffaf cam duşakabinlere göre daha kolaydır. Duşakabin su lekeleri camlar buzlu olduğu için dışarıdan çok görülmeyecektir.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.