Duşakabin Küvet Kenar Çıtası Nasıl Takılır? - Ferah Dizayn

Duşakabin çıtası, duşakabin ve duvar arasında bir bariyer oluşturan ve bu sayede su sızıntılarını engelleyen bir materyaldir. Duşakabin sızdırmazlık çıtası olarak da bilinen kenar çıtaları, kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Ancak sızdırmayı tamamen engellemek ve çıtanın sağlam olmasını sağlamak için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecektir.

Duşakabin kenar çıtası uygulaması yapmak için sudan etkilenmeyen güçlü bir silikona ve kenar çıtasına ihtiyacınız olacaktır. Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra herhangi bir ustaya ihtiyaç duymadan kendi başınıza uygulama yapabilirsiniz. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi kenar çıta uygulaması oldukça kolaydır.

Küvet Kenar Çıtası Nasıl Takılır?

Küvet ve duvar arasındaki boşluğu kapatmak ve bu bağlamda görülebilecek sorunları önlemek için her banyoda kenar çıtası bulunmalıdır. Duşakabin küvet kenar çıtası nasıl takılır sorusuna yanıt arayan bireyler, aşağıdaki listeye göz atarak uygulama adımlarını öğrenebilmektedir.

  1. İlk olarak çıta uygulaması yapılacak alanın temizlenmesi gerekir. Kenarlarda bulunan silikonlar çıkartılmalı ve nemli bir bez ile yüzeyi temizleyip kurutmalısınız.
  2. Daha sonrasında ise çıtaların ve uygulama alanının ölçülerini alınız.
  3. Ölçüm işlemini tamamladıktan sonra çıta kenarlarını 45 derelik acılar ile düzgün bir şekilde kesiniz.
  4. Çıta uygulaması yapacağınız alana önce silikon sürüp, silikonun kullanım talimatlarına dikkat ediniz.
  5. Son olarak ise silikonun üzerine çıtayı yerleştirip yapıştırınız.

Küvet kenar çıtası takma işlemini tamamladıktan sonra, banyonuzu kullanmadan önce 24 saat geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Aksi halde silikon çözünebilir ve duvar ile küvet arasında boşluklar oluşabilir.

Duşakabin Çıtası Takılışı

Duşakabini daha sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için kenar çıtaları ile sızdırmazlık sağlamak gerekmektedir. Duşakabin çıtası takacaksanız, bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken unsur çıtanın uzunluğudur. Çıtaların duvar ve duşakabin ölçüleri ile uyumlu olmaması durumunda hem çıta işlevini göremez, hem de banyonuzda istenmeyen bir görünüm oluşur.

Kenar çıtalarının 45 derece açı ile kesilmesi de oldukça elzemdir. Bu 45 derecelik çapraz kesilmiş çıtalar, birbirini tamamlayacak şekilde olmalıdır. Bu sayede çıtalar banyonuza su sızmasını ve kötü koku oluşmasını engelleyecektir.

Duşakabin Küvet Kenar Çıtası Nasıl Takılır

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.