Duşakabin Kireci Nasıl Temizlenir? - Ferah Dizayn

Banyo temizliğinin en zor adımlarından bir tanesi de kireçli duşakabinlerdir. Duşakabin kireçleri, su ile giderilemeyecek kadar güçlüdür. Bu bağlamda duşakabin kireci nasıl temizlenir sorusuna yanıt aranmaktadır. Genellikle su izi olarak da bilinen bu kireçleri gidermenin birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak duşakabin yüzeyinde meydana gelen kireçlerden kurtulmak mümkündür.

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Banyo temizliği yapacak olan bireyler, duşakabin nasıl temizlenir sorusunu yöneltmektedir. Bu noktada duşakabinlerin üzerinde yer alan su ve kireç lekelerini gidermek için kullanabileceğiniz çözümler aşağıdaki listede belirtilmektedir.

  1. Duşakabin yüzeyini aynı oranda karıştırılmış sirke ve su ile temizleyebilirsiniz. Sirkeli su, kireçlerin giderilmesini sağlayacaktır.
  2. 1 yemek kaşığı karbonat ile 2 yemek kaşığı elma sirkesini macun haline gelecek kadar karıştırıp duşakabin yüzeyine uygulayabilirsiniz. Bu karışımı 15 dakika boyunca bekletip durularsanız, su ve kireç lekeleri kolayca gidecektir.
  3. Limon ve sünger kullanarak duşakabin yüzeyini ovalayabilir ve kireç lekelerini giderebilirsiniz.
  4. Limon ve sirke karışımı da kireçler üzerinde oldukça etkilidir.
  5. İnatçı kireç lekeleri için ise karbonat, sirke ve limonu macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıp kireçlerin olduğu yerlere uygulayabilirsiniz.

Duşakabin temizliği için belirtilen yöntemler, en az kireç çözücü kimyasallar kadar etkilidir. Uygulama esnasında hazırladığınız karışımı 5 ila 15 dakika arasında bekletirseniz, çok ovalamanıza dahi gerek kalmadan bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Duşakabin Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duşakabin temizliği yapabilmek için duşakabin kireç ve su lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt arayan bireyler, bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğunu da bilmelidir. Bu temizlik esnasında güçlü ve aşındırıcı kimyasallardan kaçınmak gerekmektedir. Aksi halde hem cildiniz hem de duşakabininiz zarar görebilir.

Buna ek olarak temizlik esnasında banyoyu havalandırmalı ve temizleyeceğiz yüzeyi tel gibi aşındırıcı materyaller ile sürtmemelisiniz. Aksi halde kullandığınız ürünler duşakabin camında büyük bir hasara neden olabilir.  Belirtilen bu noktalara dikkat ederek temizlik yaparsanız, duşakabininiz çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir ve yeni bir duşakabin alma masrafından kurtulabilirsiniz.

Duşakabin temizliği hakkında daha fazla bilgi almak için duşakabin temizliği nasıl yapılır isimli içeriğimizi okumanızı öneriyoruz.

Duşakabin Kireci Nasıl Temizlenir

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.