Duşakabin Bakımı İçin İpuçları - Ferah Dizayn

Duşakabin, duş almak için kullanılan özel bir bölüm olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak cam duvarlar ve duş teknesinden oluşmaktadır. Bu da banyonun yüzeyinin diğer alanları ıslatmasının önüne geçmektedir. Duşakabin yapısı sayesinde banyonuzda bulunan diğer eşyalar güvende kalmaktadır. Özellikle duşakabin kullanımının en büyük faydalarından biri suyun içerisinde kalmasıdır. Duş kapısıyla duvarlar sayesinde, duş aldığınız alanla odanın diğer bölümleri birbirinden ayrılmaktadır. Elbette bu sayede genel temizlik işlemleri de kolaylaşır. Duşakabin temizliğinden söz etmek gerekirse de dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcuttur.

Bilindiği üzere duş alırken vücuttan atılan nem ve yağ, duşakabinine tutunmaktadır. Hatta duşta kullanılan sabunların artıkları da duş kabininde birikir. Bu ve benzeri birçok detay, duş kabininde kireç tortularının oluşmasına neden olur. Özellikle havada buharlaşan su damlacıkları buna yol açmaktadır. Duşakabinlerin en doğru şekilde temizlenmesi için de malzemelere göre ürün ve yöntem tercih edilmelidir. Doğru ürünleri kullanarak duş kabininde kireç ya da küf oluşumlarını engellemiş olursunuz. Duşakabinin her bölümünün de farklı şekilde temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü duşakabin camdan oluştuğu gibi içerisinde silikon ve çelik parçalar da bulunmaktadır.

Duşakabinde Silikon Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Duşakabinin su sızdırmasını engellemek ve bir bütünlük içerisinde olmasını sağlamak için silikon kısımlardan destek alınır. Kullanılan silikon kısımlar da nemden, kirden, sudan ve kireçten etkilenmektedir. Çok hızlı bir şekilde etkilenmesinden kaynaklı olarak da bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikli olarak bu alanlara suyun temasının azalması önemlidir. Böylece daha az kir oluşur. Kirlenen bir duşakabin silikonu içinse amonyaklı su veyahut çamaşır suyu eklenmiş su işe yarayacaktır. Ilık olan suyu yumuşak bir fırçadan destek alarak kullanabilirsiniz. Elbette bu kısımda çamaşır suyunu seyreltmek dikkat etmeniz gerekenlerdendir. Çamaşır suyunu direkt olarak duşakabin silikonu ile temas ettirmemelisiniz.

Duşakabinde Cam Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Duşakabin temizliği sırasında cam yüzeylerdeki en büyük sorun elbette ki kireç lekeleridir. Cam yüzeylere direkt su gelmiyor olsa bile nemden ötürü kireç lekelerinin olması mümkündür. Bu yüzden duşakabin bakımı sırasında cam temizliğinde beyaz sirke kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz beyaz sirkenin de seyreltilmiş olduğundan emin olmalısınız. Bir spreyli su şişesi içerisinde su ve sirkeyi birleştirip karıştırmalısınız. Sonrasında cam kısımlara karışımları sıkabilirsiniz. Ortalama beş on dakika kadar bekleyip camı silebilirsiniz. Bu uygulamanın ayda iki kez tekrarlanmış olması camların kireçten arınması için yeterli olacaktır. Buna ek olarak cam yüzeylerde kullanılan kireç çözücülerden de destek alabilirsiniz. Ancak kullanım sırasında kullanma talimatlarını kontrol etmeniz önemlidir.

Duşakabinde su lekelerini temizlemek için de duş sonrasında soğuk suyla yıkamaktır. Yani duş aldıktan sonra duş kabinin her yerini soğuk suyla yıkamalısınız. Bu işlemin ardından da bez yardımıyla duvarları, duş başlığını silebilirsiniz. Ancak duş aldıktan sonra bu işlemi yapmaya vaktiniz yoksa o zaman yumuşatıcılardan destek alabilirsiniz.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.