Duşakabin Alt Kapağı Nasıl Sökülür? - Ferah Dizayn

Duşakabinler, genellikle alt tekne ile monte edilmekte ve bu tekne sayesinde duşakabinin hem görünümü hem de işlevi artmaktadır. Ancak gerek duşakabin alt temizliği gerek ise yenileme işlemleri için duşakabin alt kapağının çıkartılması gerekebilir. Bu bağlamda duşakabin alt kapağı nasıl sökülür sorusuna yanıt aranmaktadır. Duşakabinin alt kısmını sökebilmek için bu panelin nasıl monte edildiğini tespit etmek gerekmektedir.

Duşakabin alt kapakları, genellikle suya dayanıklı bir tür silikon ile monte edilmektedir. Ancak bazı modellerde bazı çentiklere oturtma yöntemi kullanılmaktadır. Eğer duşakabinin alt bölümü silikon ile yapıştırılmışsa, maket bıçağı kullanarak bu silikonu sökebilirsiniz. Bu sayede duşakabin alt kısmı boşa çıkacak ve sökülmüş olacaktır. Ancak oturtma yöntemiyle monte edilen duşakabin alt panellerinde ise çektikleri tutup bastırarak kendinize doğru çekmeniz yeterli olacaktır.

Duşakabin Teknesi Altı Nasıl Temizlenir?

Duşakabin teknelerinin altı, gider borusu ve zeminden oluşmaktadır. Ancak bu teknelerdeki sızıntı gibi bazı sorunlar nedeniyle teknenin altından kötü bir koku gelebilir ve kir birikimi sorunu görülebilir. Bu noktada duşakabin teknesi altı nasıl temizlenir sorusuna yanıt aranmaktadır. Duşakabin teknesinin altını temizleyebilmek için daha önceki başlıkta belirttiğimiz duşakabin alt panel söküm işlemi yapılmaktadır.

Duşakabin tekne ve alt paneli söktükten sonra tekneyi kenara kaldırdıktan sonra alttaki birikintiler ortaya çıkacaktır. Bu pislikleri bir süpürge yardımıyla temizledikten sonra temizleyici kullanarak silebilirsiniz. Bu temizlik adımından sonra koku gitmiş olacaktır. Ayrıca gider borusunun da yerine tam oturmuş olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede lağım kokusu banyoya yayılmayacaktır. Bu boruyu sabitlemek için izolasyon macunlarından kullanabilirsiniz.

Duşakabin Su Sızıntısı Nasıl Engellenir?

Duşakabinlerin alt kapağı, tam monte edilmemiş olabilir veya sonradan alınan bir darbeye bağlı olarak macun yerinden kayarak sızıntılara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda duşakabin su sızıntısı nasıl engellenir sorusu yöneltilmekte ve bu sorunun kesin çözümü araştırılmaktadır. Eğer duşakabin su sızdırıyorsa,  bu sorunun kaynağı duşakabin alt kapağının yerine tam oturmamış olmasıdır.

Alt kapak ve duvar arasında kalan boşluk, suların gider borusu yerine duvara veya banyo zeminine sızmaktadır. Bu sızıntılar rutubet gibi pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunun tamamen çözülebilmesi için duşakabin teknesi ya da alt bölgesinin macunlarının yenilenmesi gerekmektedir.

Duşakabin Teknesi Tamiri

Duşakabin tekneler, çatlama, eskime gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Küvet gideri de dahil olmak üzere yaşanabilen bu sorunlar, banyonun nem almasına, kokmasına ve hatta küflerin artmasına sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda profesyonel bir hizmet alınması ve tamirat yapılması gerekmektedir. Aksi halde bu ufak sızıntı ve çatlaklar, ileride duvarların dayanıklılığını da azaltacak ve yapısal sorunlar meydana gelecektir. Duşakabin, küvet ve bu gibi ek bir zemin kullanılıyorsa, bu tamiratlara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.