Cam Kapı Motoru Ayarı Nasıl Yapılır? - Ferah Dizayn

Cam kapılar estetik duruşları ile son yılların en trend iç tasarım ürünleri. Ofislere çok yakışan cam kapılar artık evlerde de sıklıkla tercih ediliyor. Cam kapılar özellikle evinde modern ve şık bir görünüm isteyenlerin ilk tercihleri arasında. Birbirinden farklı sistemleri ve her tarza uygun cam kapı modelleri ile Ferah Dizayn evinize en yakışan cam kapıları sizlerle buluşturuyor. Kusursuz dizayn sorunsuz bir montaj için Ferah Dizayn ile iletişime geçerek ihtiyacınıza en uygun cam kapı modeline ulaşabilirsiniz. 

Cam kapı motoru, genellikle market tipi motorlu otomatik kapılarda bulunan bir sensörlü motor şeklindedir. Market girişlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bu cam kapı modeli, mağazalar ve ofisler için de tercih edilen bir model. Motor ayarı yapma ise biraz çetrefilli bir iş. Fotoselli olarak da bilinen bu sensörlü motorların çalışması için öncelikle bir radara ihtiyacınız var. Radarın görevi gelen kişiyi algılamak ve motora sinyal göndermek. Cam kapıların üzerine monte edilen bu radarlar, karşıdan kapıya doğru gelen kişileri algılıyor ve motorların çalışmasını sağlıyor. Cam kapı motorlarında iki farklı ayar bulunmaktadır. 1 numaralı ve 2 numaraları olarak ayrılmış olan bu ayarlar farklı işere yarar. 1 numaralı ayar kapının hızını ayarlamakla görevlidir. İnsan sirkülasyonunun fazla olduğu yerlerde kapı hızını arttırmak daha faydalıdır. Kapının hızını ayarlamak için yapmanız gereken şey 1 numaralı cam kapı motoru düğmesini çevirmektir. Düğmeyi sağa doğru çevirmeniz kapıyı yavaşlatırken sola doğru çevirmeniz hızlandıracaktır. 2 numaralı düğme ise kapının kapanma hızını ayarlamaktadır. Bu kapılar birbirlerine çarparak kapandığından bu düğmenin en az ayarında kalması en risksiz yöntemdir. Ancak kapınızın ayarını değiştirmek isterseniz birinci düğmedeki gibi düğmeyi çevirerek ayarlama yapabilirsiniz. 

Evinize veya ofisinize bir cam kapı monte ettirdiğinizde yetkililer motor ayarınızı zaten yapacaktır. Cam kapı hızınızdan memnun olduğunuz sürece motor ayarlarıyla oynamamanız gerekir. Sık sık ayar değiştirmek motorunuzu bozabilmektedir. Bu sebeple ilk montaj sırasında kapı ayarınızın istediğiniz gibi olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Cam Kapı Motoru Türleri Nelerdir?

Cam kapı motorları da tıpkı kapı sistemlerindeki gibi farklı türlere sahiptir. Monte edilen kapının ağırlığı ve büyüklüğü gibi etkenler kullanılacak cam kapı motoru türünün değişmesine sebep olabilir. Genel olarak kullanılan iki farklı cam kapı motoru türü vardır. Bunlar pompalı ve pompasız modellerdir.

  1. Pompalı Cam Kapı Motoru: Pompalı motorlar hastane ya da okul gibi durmadan insan giriş çıkışı olan büyük mekanlarda tercih edilirler. Bu motorlar büyük ve ağır kapıları taşıyabilirler. Ayrıca durmadan açılıp kapanan kapıların taşınması konusunda da sorunsuz çalışırlar.
  2. Pompasız Cam Kapı Motoru: Pompasız motorlar en sık tercih edilen cam kapı motoru türüdür. Bu motorlar 100 kilograma kadar olan cam kapıları taşıyabilir. Pompalılara nazaran daha sessiz çalışan bu motorlar ofislerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.