Cam Kapı Menteşesi Nasıl Takılır? - Ferah Dizayn

Cam kapılar özellikle iş yerlerinde kullanılan kapılar arasında yer almaktadır. Kafe, market, kuaför, bahçe gibi alanlarda da oldukça sık görülmektedir. Modern tasarıma sahip olan bazı evlerde de cam kapıların kullanıldığı görülmektedir. Oldukça estetik bir görünüme sahip olan cam kapılar, mekânı geniş ve aydınlık göstermektedir. Oldukça hassas olan bu kapıları kullanırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlam cam malzemeden yapılmış olsa da sert hasar alması durumunda kırılma riski bulunur. Bu kapılarda gelişmiş bir menteşe sistemi bulunmaktadır. Kapıların açılma kapanma hareketini sağlayan menteşeler disk ya da silindir şeklindedir. Çok sık kullanılan alanlarda menteşelerde arızalar olabilir. Ayrıca uzun zamandır kullanılan kapılarda da takılma, ses çıkartma gibi sorunlar da görülür. Cam kapı olması gerekenden hızlı ya da yavaş bir şekilde açılıp kapanıyorsa menteşe ayarlarında arıza olması muhtemeldir. Cam kapı menteşelerinde sorun olduğunda parçanın değiştirilmesi ya da bakımının yapılması gerekmektedir. Menteşe arızalarında genellikle değiştirilmesi önerilmektedir.

Menteşe Montajı Nasıl Yapılır?

Cam kapıların cam bölümünde menteşeler için ayrı alanlar bulunmaktadır. Menteşe parçalarının cama denk gelen kısımları kolay bir şekilde montajlanmaktadır. Daha sonra ise zemin plakasının montajlanarak menteşelerin bu alana geçirilmesi gerekmektedir. Zemin plakalarını yere sabitlemek için bir matkaptan yardım alarak vida delikleri açmanız gerekmektedir. Daha sonra ise vidaları yerine takarak zemin plakasını kolayca sabitleyebilirsiniz. Ardından üst mili de bir matkap yardımıyla duvarı delerek sabitlemeniz gerekmektedir. Menteşelerin cama montajı oldukça kolaydır. Cıvata ve pullar yardımıyla alt ve üst bölümlere kolayca montaj edilebilir. Ardından menteşeleri geçirdiğiniz ve cıvatalarla sabitlediğiniz cam kapıyı zemin plakasına ve üst mil arasına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede cam kapınızın menteşelerini kolay bir şekilde değiştirebilir ve yeni montajlarda ustaya gerek duymadan kendiniz de yapabilirsiniz.

Menteşeleri değiştirmek isterseniz üst mil ve zemin plakasını gevşeterek kapıyı yerinden çıkartmanız ve menteşelerdeki vidaları çıkartmanız gerekmektedir. Ardından yeni menteşeyi yerine takarak kolay bir şekilde değişimi tamamlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta cama zarar vermeden çalışmak olmalıdır. Darbeler nedeniyle camın patlama riski bulunmaktadır.

Ferah Dizayn nokta atışı yaparak sizlerin isteklerini tespit ederek en iyi ürünlere ulaşma garantisi sunar. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.