Cam Kapı Kilidi Nasıl Takılır? - Ferah Dizayn

Son yıllarda ofislerden evlere, cam kapıların kullanımı gittikçe artıyor. Oldukça estetik olan cam kapılar, gelişen teknolojiler ile güvenlik konusunda da oldukça başarılı ürünler. Günümüzde satışa sunulan farklı cam kapı sistemleri ve farklı cam kapı kilidi modelleri var. Ev içi kullanılabilecek kolay açılıp kapanabilecek kilitlerden güçlü kilitlere seçebileceğiniz birkaç farklı model bulunuyor. Peki hangisi en iyisi? Ev tipi cam kapı kilidi ile ofis tipi cam kapı kilidinin farkı nedir? Cam kapı kilidi nasıl takılır? İşte cam kapı kilitleri ve çok daha fazlası…

Cam Kapı Kilidi Türleri Nelerdir?

  1. Paslanmaz Cam Kapı Kilidi Sistemleri: Paslanmaz kapı kilidi modelleri su ile temas edebilecek dış mekanlarda tercih edilen cam kapı kilididir. Diğer cam kapı kilidi modelleri sıvı ile temas halinde paslanıp bozulabilirler ancak paslanmaz cam kapı kilitlerinde böyle bir problem ile karşılaşmazsınız. Dış mekânda kullanacağınız bir kilide ihtiyacınız varsa tercihinizi paslanmaz modellerden yapmanızı tavsiye ederiz. 
  2. Camdan Cama Cam Kapı Kilidi: Camdan cama kilitler tıpkı çelik kapı kilitleri gibi girintili kilit mantığı ile çalışan kilitlerdir. Bu kilitlerin montajı modelden modele değişebilir. Bu sebeple satın aldığınız camdan cama kilitlerin kitapçığını okumaya özen göstermelisiniz. Camdan cama kilitler şifreli, parmak izi okuyuculu veya kart okuyuculu olabilir. Ofislerde daha sık tercih edilen bu model camınıza zarar vermeden kapı kolu hizasına yerleştirilir. 
  3. Market Tipi Cam Kapı Kilitleri: Market tipi anahtarlı kilitler cam kapının altına ya da üstüne monte edilen minik kilitlerdir. Bu kilitler asma kilit gibi küçük anahtarlara veya borulu olarak tabir edilen anahtarlarla açılırlar. En sık tercih edilen kilit türü de market tipi küçük kilitlerdir. 

Cam Kapı Kilidi Montajı Nasıl Yapılır?

Cam kapı kilidi montajı yapabilmek için öncelikle kendi cam kapı kalınlığınıza uygun bir kilide sahip olmalısınız. Market tipi cam kapı kilitleri camınızın alt veya üst noktasında kilide uygun kesilen bir alana monte edilirler. İki taraftan da birbirlerine sıkılarak takılan bu kilitler gevşek kalmamalıdır. Taktığınız kilitlerin sonradan gevşemeyecek kadar sıkı olduklarından emin olmalısınız. Camdan cama olan cam kapı kilidi modelleri de market tipi olanlar gibi birbirlerine sıkılarak monte edilir. Bu modeller kapı kolu hizasında yerleştirilirler.  Camın iki tarafından mıknatıslar birbirine tutturulan ya da vidalanarak sıkıştırılan modelleri mevcuttur. Cam kapı kilidi montajı yapmak kolay gibi görünse de aslında komplike bir işlemdir. Uzun ömürlü ve sorunsuz çalışan bir kilit sistemi için bir bilenden yardım almak her zaman en doğrusu olacaktır. 

Kişiye özel tasarım ve hizmet veren Ferah Dizayn, cam kapı kilidi konusunda da sizlere yardımcı oluyor. Evinize ya da ofisinize bir cam kapı yaptırırken sonrasında pişman olmamak için bir kilit de taktırmaya dikkat edin. Hali hazırda kullanmakta olduğunuz bir cam kapının da gerekli periyotlarla kilit ve hidrolik bakımlarını yaptırmayı unutmayın. Özellikle paslı cam kapı hidroliği gibi konularda yetkili birinden destek almaya mutlaka özen gösterin.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.