Cam Balkon Silikon Lekesi Nasıl Çıkar? - Ferah Dizayn

Cam yüzeylerdeki silikon lekelerinin nasıl çıkarılacağı merak edilen konu başlıklarından birisidir. Pek çok kişi bu konuda araştırmalar yapmaya devam etmektedir. Temizleme işlemi sırasında da özellikle belli başlı temizleme işlemlerinin uygulandığı bilinmektedir. Bu uygulamaların yapılması sırasında da her daim doğru adımların atıldığından emin olmak gerekmektedir. Diğer türlü cam yüzeylerin çizilmesi, zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır.
Silikon, ısı yalıtımı gibi konularda evlerde ve benzeri alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Öncelikli olarak camlardaki boşluklara uygulanmaktadır. Camlardaki boşlukların kapatılması amacıyla kullanılan silikonlar uygulanırken cama silikon bulaşması pek çok kez meydana gelmektedir. Güçlü yapıştırma özelliğine sahip olan silikonun doğru şekilde cama uygulanması gerekmektedir. Bu uygulamanın olmaması halinde lekenin kötü bir görüntü ortaya çıkarması kaçınılmazdır. Cam yüzeyler, silikon lekesinin çıkması konusunda zorlanılmayan alanlardan birisidir. Böyle yüzeylerde silikon lekesinin çıkarılması için bazı detaylara dikkat edilmesi de önemlidir.

Cam Balkon Silikon Lekesi Nasıl Çıkar

Silikon Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cam balkonlara yapışan silikon lekeleri çoğu zaman korkutucu gelir. Özellikle silikon kurumaya başladığı zaman, tamamen kurumadan önce harekete geçmek gerekir. Leke kurumadan önce bir tarafından tırnağınızı kullanarak kaldırmanız önerilmektedir. Böylece cam yüzeyden kısa süre içerisinde kopmadan kaldırabilirsiniz.
Tırnağınızla kaldırma işleminde başarısız olduğunuz zaman cama zarar vermeyecek bir bıçak kullanabilirsiniz. Bıçak ya da sert bir plastik kullanarak cama zarar vermeden kazıma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu tarz adımlar genel olarak başarılı sonuç vermektedir. Lekelerden ötürü oluşan kalıntılar, artıklar ıslak bir bez yardımıyla temizlenmelidir. İyi bir şekilde silindiğinden emin olunması gerekir.
Camlara bulaşan silikon için kurumadan müdahale etmek önemlidir. Islak bir mendil kullanarak ya da ıslak bir bezden yardım alarak lekeleri camdan uzaklaştırmalısınız. Ayrıca silikon lekesi kurumamışsa daha dikkatli olunmalıdır. Silme işlemi sırasında dikkatli davranılmadığı zaman lekeyi daha büyük bir yüzeye yaymanız kaçınılmazdır. Fark etmeden daha büyük bir alana zarar vermiş olursunuz. Bundan ötürü daha dikkatli şekilde temizlemeniz gerekir. Camda kuruyan silikon lekelerini temizlemek için farklı temizleme işlemleri uygulanmaktadır. İlk olarak kullanılan yöntem camın kazınmasıdır. Bu aşamada bir jiletten yardım alınmalıdır. Normal jilet kullanıldığı zaman camda çizilmelerin olması kaçınılmazdır. Ancak cam kazıma jiletleri kullanıldığı zaman lekeleri çıkarıp çizilme olmasını engelleyebilirsiniz.

Cam Balkon Silikon Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cam balkon modelleri için öne çıkan sorunlardan birisi silikon artığıdır. Yapılan silikonun kazanmasının ardından geride bazı lekelerin kalması kaçınılmazdır. Bu lekeler kazınamayacak durumda olurlar çünkü cama bir hayli nüfus etmiş olurlar. Böyle durumlarda yapılması gereken en önemli uygulama silikonun ısıtılmasıdır. Isıttığınız silikonu temiz bir bez yardımıyla yapıştığı bölgeden çıkarabilirsiniz. Isıtma işlemi için de kullanabileceğiniz en basit yöntem, saç kurutma makinesinden yardım almaktır. Saç kurutma makinesini sorun olan bölgeye tutup, yeterince ısınmasını beklemelisiniz. Silikonun erimesinin ardından temiz ve nemli bir bez kullanabilirsiniz. Böylece yapışıp kuruyan silikonu olduğu bölgeden silerek çıkarabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra da etkili bir sonuç alabilirsiniz.
Cama yapışan silikon lekesini kesin olarak çıkarak çözümlerden birisi silikon çözücü kullanmaktır. Silikon çözücü ürünleri kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Bu tarz ürünleri de yapı marketlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Silikonun üst kısmına yapılan müdahalenin ardından silinerek temizlemeniz mümkündür.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.