Balkon Gideri Nasıl Açılır? - Ferah Dizayn

Balkon Gideri Nasıl Açılır

Balkon giderinin açılması için öncelikli olarak neden tıkanmış olduğunu tespit etmek gerekiyor. Çünkü karşınıza çıkabilecek birçok neden olabilmektedir. Bu nedenlere göre de birden fazla çözüm yolundan faydalanmak mümkündür. Balkon giderinin tıkanmasının sebepleri arasında yağmur olukları yer almaktadır. Aynı zamanda sonbahar döneminde yaprakların dökülmesine bağlı olarak balkon gideri tıkanıklığı da yaşanabilmektedir.
Sonbahar aylarında dökülen yapraklar, yağmur oluklarına girince tıkanıklık yaşanmaktadır. Bundan ötürü de balkon giderlerinden su geçişi yapılamamaktadır. Uzun süre yıkanmayan balkonlarda da küçük çöplerin balkona girmesi mümkündür. Bu çöpler, kapağı açık olan balkon giderine girebilmektedir. Haliyle de balkonlarda tıkanıklıklar yaşanabilmektedir. Tıkanmış olan balkon giderinin açılması içinse birkaç tekniğin uygulandığı bilinmektedir. Söz konusu tıkanıklık türüne göre farklı şekillerde açılmaktadır. Bunlar toplamda dört ayrı çözüm yolu olarak bilinmektedir. Detaylandırmak gerekirse de;

Pompa ile Balkon Gideri Açma

Balkon gideri tıkanıklığı yaşandığı zaman en çok kullanılan, klasik olarak bilinen yöntem pompa kullanımıdır. Tıkanan balkon gideri pompa kullanılarak açılmaktadır. Bu işleme başlamadan önce ise ilk olarak balkon giderinin kapağını açmanız gerekmektedir. Balkon gideri kapağını çıkarmanızın ardından pompayı giderin tamamını kapatarak yerleştirmeniz gerekir. Sonrasında da pompalama işlemine başlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak gideri açabileceğiniz gibi bazı olumsuz durumlarla karşılaşmanız da mümkündür. Tıkanıklığın yaşanmasına neden olan cisimler, pompayla oluşturulan vakum etkisinden ötürü daha da derinlere gidebilmektedir.

Tel ile Balkon Gideri Açma

Pompa kullanarak yapılan balkon gideri açma işlemlerinden sonuç alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda telden de yardım alabilirsiniz. Tıkanıklık açmak amacıyla kullanılan teller, günümüzde pek çok yerde satılabilmektedir. Siz, tek almakla uğraşmak istemiyorsanız da evinizde bulunan tel elbise askılarını da kullanabilirsiniz. Doğru yöntemi uyguladığınız sürece işinizi görecektir. Tel elbise askınızı düz bir hale getirebilirsiniz. Sonrasında da ucunu bir kanca gibi bükebilirsiniz. Telde kancalı olan ucu balkon giderinden içeriye gönderebilirsiniz. Ancak bu aşamada balkon gideri kapağını çıkarmayı unutmamalısınız. Teli uzunluğu izin verdiği kadar olacak şekilde borunun içerisine sokmalısınız. Sonrasında da yavaşça geriye doğru çekebilirsiniz. Teli geriye doğru çekerken kendi çevresinde döndürerek çekmelisiniz. Böylece tıkanan cismin kancaya takılmasını engellemiş olursunuz. Buradaki asıl amaç da zaten tıkanıklığa yol açan cisim her neyse, kancanın ucuna takılmasıdır. Bu şekilde teli geriye doğru çektiğiniz zaman takılan cismi de çıkarmış olursunuz.

Lavabo Açıcı ile Balkon Gideri Açma

Balkon gideri tıkanıklığında lavabo açıcı da kullanılmaktadır. Bu yöntem sıkça başvurulan yöntemlerden birisidir. Ancak giderlere faydadan çok zarar vermektedir. Sizler de bu detayı aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız. Gidere zarar vereceğini bilseniz de kullanmak istiyorsanız o zaman balkon açıcıyı gidere dökmelisiniz. Sonrasında bir miktar olacak şekilde su döküp beklemeye başlayabilirsiniz.

Cihaz ile Balkon Gideri Açma

Balkon giderini farklı yöntemlerle açamadığınız zaman cihazla balkon gideri açma işlemini uygulayabilirsiniz. Ancak bu işlem, evde kendi başınıza yapabileceğiniz bir şey değildir. Cihaz ile balkon gideri açma uygulamaları yalnızca profesyonel firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bir hayli etkili bir uygulama olması sayesinde tıkanan gideri kolayca açmanızı sağlamaktadır. Robotla tıkanan giderin açılmasında kesin sonuç elde etmenize yardımcı olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak balkon giderinin açılması sırasında giderin zarar görmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Cihazın kullanımıyla beraber fayanslar, borular zarar görmemiş olur. Kısa sürede ve güvenli bir çözümden faydalanmış olursunuz. Bu konuda detaylı bilgi almak için de uzmanlara başvurabilirsiniz.

Kişiye özel
tasarımlar

Ferah Dizayn duşakabin, nokta atışı yapma adına tüm müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en ince ayrıntılara kadar düşünüp tasarlayarak ferahlığı detaylarda bulma ilkesini benimsemiş bir tasarım ve imalat firmasıdır.